top of page

לחיות עם העונה, האביב


האביב הוא זמן של תנועה כלפי מעלה, הרחבה של היצירתיות, תכנון העתיד, בניית חזון, כמו תמיד מטרתנו ליצור הרמוניה עם עצמנו ועם תנועת העונה, האביב.


בתקופה זו של השנה נראה את הניצנים שזה עתה נוצרו על העצים, עלים גדלים, זהו ביטוי טבע של נחישות ויצירתיות הקשורה לנביעה או למעיין. באופן דומה, גם עלינו לעסוק בפעילויות המפעילות את הנחישות, היצירתיות והאינטליגנציה המולדת שלנו.

ברפואה סינית אנו תמיד מסתכלים על הטבע כדי להבין את המומנטום האנרגטי, ושואפים להתנהג בצורה דומה.

כמו שהניצנים על עצים נובטים ומכפילים את גודלם מדי יום, כך עלינו גם לדחוף את הגבולות שלנו ולחפש התפתחות אישית וצמיחה.

עלינו לעסוק בפעילות יצירתית שמרחיבה את האנרגיה והתודעה שלנו.

על פי הרפואה הסינית הכבד וכיס המרה הם האיברים השייכים לעונת האביב. (אין הכוונה לאיברים עצמם אלא למה שהם מייצגים), תפקידם העיקרי הוא אחסון הדם תנועתו החופשית וניקוי רעלים של הדם.

הפעילויות שלנו צריכות להיות מכוונות ליצירתיות, נחישות וביטוי האינטליגנציה הרגשית והרוחנית שלנו. באותה דרך בה ניקינו את הבית לפסח, גופנו עושה את אותו הדבר פיזית ורגשית.


זו התקופה המושלמת להרפות מהרגלים מגונים כמו קפה, אלכוהול וטבק.

התנועה המרחיבה והמעוררת של האביב מעניקה לנו דחיפה טבעית. אנו יכולים לנצל את האנרגיה הטבעית הזו כדי להתחיל להתאמן במתינות על בסיס יומיומי, זה כיף ועוזר לנו להרגיש חיים ורעננים.

חשוב לשחרר את הגוף מהעונה הרדומה (החורף) על ידי הזעת רעלים, גירוי הורמוני השמחה (סרוטונין ודופמין) במוח והחייאת המחזור האנרגטי.


על פי הרפואה הסינית הכבד מאכלס את ההיבט של הרוחני (הון) שלא מת וגלגל החיים תמיד נמשך (כוח התנועה וההתמדה) לכבד יש את היכולת להתכונן ולתכנן ואז להכניס אותנו לפעולה, ועל ידי כך לבטא את ייעודנו בעולם הזה


במהלך האביב רצוי להתמודד עם הכל או כמה שאפשר, כדאי להעלות ולנקות את הרעלים, הכאבים והקשיים שהצטברו אצלינו הפיזיים והנפשיים. יש לחלץ בעדינות ולהביא אל פני השטח כך שאפשר יהיה לשחרר אותם במודע (ניקוי האביב).


לרוב הכאבים שאנו חווים יש מרכיב שרירי או מרכיב עצבי/שרירי ועל פי הרפואה הסינית כל כאב כרוך בתקיעות בגוף. יכול להיות שזה הדם, האנרגיה, הרגש או הנפש. על פי הרפואה הסינית הכבד והכיס מרה שולטים על השרירים, הגידים והעצבים, על ידי שמירה על האיברים האלו אנו יכולים לשמור על הגוף והרוח הרמוניים וחופשיים מכאבים.


התכונות הנפשיות החיוביות של הכבד וכיס המרה הן: חמלה, סבלנות, קבלה, זרימה, וכנות (פנימית וחיצונית).


התכונות הנפשיות השליליות של הכבד וכיס המרה הן: כעס, טינה, תסכול, תקיעות, עצבנות ולוחמנות.בתקופת האביב הגוף נכנס לאנרגיית האביב והתנועה, והביטויים החיוביים והשלילים באים יותר לידי ביטוי לכן זוהי תקופה בה מומלץ מאוד לנוע יותר, לאכול הרבה עלים ירוקים, להתחיל דברים חדשים או לחזור לדברים שזנחנו מזמן.


הגוף מצויד בנקודות דיקור המאזנות בחזרה את שוויון והאיזון בגוף.

נקודות אלה לעיתים קרובות הן קרובות לאצבעות והבהונות. תנסו לעסות את הנקודות Liv3 ו GB 41.


מאחל לך אביב יפה ושופע מלא בבריאות ואושר


תרגילים לאביב:


Phoenix 鳳舞祥雲

Return to Spring: Movements 1-5 - A form of Sheng Zhen Gong

Return to Spring: Movements 6-11 - a Form of Sheng Zhen Gongמאכלים מומלצים באביב:

ירוקים: חובזה, מנגולד , גדילן, חמציץ, מרווה ירושלמית, פרחים אכילים, אספרגוס, ברוקולי, ארטישוק, אפונה, חרדל, רוקט, ארוגולה, סלרי, שומר


שיטות בישול: הקצפה, החמצה, שימוש ברוטב תמרי, מיסו, התססה, בישול בבירה או ביין, שימוש בחומץ,


תבלינים: חזרת, לימון, פלפל אנגלי, עלי דפנה, קליפת תפוז, בזיליקום, זרעי חרדל ירוק, ג´ינג´ר, זרעי שמיר, רוזמרין, מוסקט, פלפל לבן, מיורם, כמון, הל


מומלץ להשתמש: בצמחים חריפים מקררים כמו מנטה, נענע, סוכריות אקליפטוס.


קישור לסרטון ליקוט: https://fb.watch/cnRFmRhrzO/


רפואה סינית מסורתית היא מערכת המתרכזת בעיקר במניעה יום יומית והדרך הטובה ביותר היא על ידי שימוש במזון עונתי. הכרת מאפייני הריפוי של המזון זו דרך נפלא לתת לגוף בדיוק את מה שהוא צריך כאשר יש חסר למלא, כשיש רעילות לטהר, כאשר יש עודף לשחרר ולפתוח. עם עקרונות יסוד אלה של אכילה נכונה עם עונות השנה, והמודעות של האיברים הקשורים לכל עונה והרגשות שלהם.


Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page