top of page

לחיות עם העונה – קיץ


רבים מאיתנו מצפים לקיץ כל השנה. מזג האוויר חם והשמש יוצאת, מצב הרוח משתפר. אנשים יוצאים החוצה לבלות, לנפוש, לפרוח. הצמחים גדלים במהירות, כולם מלאים באנרגיה והגוף נמצא בשיא החיוניות. ברפואה הסינית הקיץ קשור לנפש ולרוח, לכן בתקופה זו מומלץ להתייחס לכל ההיבטים הנפשיים והפיזיים של עצמנו בעונת הקיץ.

ברפואה הסינית יש 5 עונות: אביב, קיץ, סתיו, חורף ועונת ביניים. עונה לכל פאזה: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים.

הקיץ מייצג את הביטוי החיצוני של אנרגיה, תנועה, פעולה, הרחבה. הקיץ הוא הכי יאנג מבין עונות השנה והוא נשלט על ידי פאזת האש. בעונה זו החיים והאנרגיות נמצאים בשיאם. קיץ קשור לאיברי הלב ולמעי הדק. הצבע הוא אדום, הרגש הוא שמחה, וזו העונה לצמיחה, להתרחבות ולשפע.

בקיץ טוב לצאת וליהנות מקרני השמש המזינה. הזמן הטוב ביותר לצאת הוא מוקדם בבוקר אז אנו מקבלים את השמש בשעתה הטובה. בתקופה זו העבודה, מערכות היחסים והאינטראקציות שלנו עם העולם צריכות להיות מלאות שמחה ולהחדיר בנו תחושה של אושר. אנו צריכים לחיות את חיי היומיום שלנו בשמחה, בלהט ובצחוק (: כך אנו יודעים שאנרגית הלב שלנו מאוזנת.

מבחינה פיזית כאשר אנו מאוזנים הדם זורם בסירקולציה טובה ומביא חמצן לכל רחבי הגוף ודואג לפעילות תקינה של המעי הדק. ברפואה הסינית הזיכרון, תהליכי החשיבה, הרגש והמודעות מיוחסים ללב ולפאזת האש. זה הזמן להזין את עצמנו, ולממש את הפוטנציאל שלנו ולמצוא שמחה בימי ובלילות הקיץ החמים.

כשהלב מאוזן המוח נח השינה עמוקה ואנו קמים רעננים, כשהלב לא מאוזן חסרה לנו שמחה מה שבהמשך הופך לדיכאון או לעודף שמחה (מניה). חלק מהסימנים לחוסר איזון הם עצבנות, נדודי שינה, צרבת, עור אדום, בלבול, זיכרון לקוי ובעיות דיבור.

כדי שנוכל ליהנות מהקיץ בצורה הטובה ביותר כדאי:

1. לשתות הרבה מים- בין 2-3 ליטר ביום

2. לקום מוקדם בבוקר

3. לנח קצת באמצע היום

4. להוסיף משהו קצת חריף לאוכל

5. להימנע מכעס, לשמור על קור רוח. (כעס מייצר ומחריף חום!)

הקיץ הוא זמן של שפע, ובהחלט רואים כמה סוגים ושפע של פירות וירקות יש לנו בקיץ. הקיץ זו העונה של היאנג, ולכן חשוב להישאר קרירים ולא להתייבש, ישנם מאכלים רבים ומועילים שמומלץ לאכול במהלך העונה.

לכל המזונות ברפואה הסינית המסורתית יש טמפרטורה, אנרגטיקה. בקיץ אנחנו אוכלים מזונות קרירים, עם לחות כדי לאזן ולצנן את החום (אבטיח, מלון). רוב המזונות שנאכלים בצורתם הגולמית הם מטבעם קרים יותר, כך שהקיץ הוא הזמן המושלם להתמכר לסלטים, אשר מלאים בירקות שיצננו ויזינו אותנו. אכילת מזונות חריפים והפחתת הטעם המר עוזרת לחזק את הריאות - האחראיות על הזיעה וכך ניתן לשמור על מנגנון הזעה טוב.

רשימת מזונות שטובים ומועילים לחודשי הקיץ:

אבטיח

אספרגוס

אפונת שלג

אפרסק

אצות

בוק צ'וי

במבוק

ברווז

ברוקולי

גריסי פנינה

גרגר הנחלים

דגים

דובנבן

דלעת

דלעת מרה

זרעי לוטוס

כוסברה

כרוב סיני

לימון

מש

מלון

מלפפון

מנטה

משמש

נבטי שעועית​​

נבטים

עגבניות

פטריות לבנות

שורש לוטוס

שמיר

תאנה

תותים

תירס

תרד

רפואה סינית מסורתית היא מערכת המתרכזת בעיקר במניעה יום יומית והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי שימוש במזון עונתי. הכרת מאפייני הריפוי של המזון זו דרך נפלאה לתת לגוף בדיוק את מה שהוא צריך כאשר יש חסר למלא, כשיש רעילות לטהר, כאשר יש עודף לשחרר ולפתוח. עקרונות יסוד אלו נותנים לנו את הבסיס של אכילה נכונה עם עונות השנה, ומודעות לאיברים הקשורים לכל עונה.


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page