top of page

לחיות עם העונה: סתיו

עונת הסתיו בשבילי היא עונת הרוח והגשם הראשון. ימי הקיץ החמים הולכים ונעשים קצרים יותר, והעלים שמתחילים להשתנות מציגים את כל הצבעים המדהימים שלהם לפני שהם נופלים מהעצים ומתכוננים לקראת החורף הקרוב.

ברפואה הסינית, הסתיו מזוהה עם המתכת והריאות, העונה הזאת שולטת בארגון, הגדרת גבולות והגנה על הגבולות. בסתיו אנו עוברים מן הטבע החיצוני של הקיץ אל הטבע הפנימי והמתכווץ של הסתיו. זה רעיון טוב לסיים את כל הפרויקטים שהתחלנו באביב או בקיץ, לשמור ולאגור את כל השפע שנצבר לקראת החורף שהוא זמן ההתכנסות וההתבוננות פנימה בעצמנו וסביבתינו הקרובה-המשפחה. זה גם זמן טוב להתחיל פרויקטים חדשים המתמקדים יותר על החלק הפנימי גוף-נפש. האנרגיה של הריאות היא "להרפות", כך הסתיו הוא זמן טוב להרפות מכל מה שמעכב אותנו כדי שיהיה מקום לחוויות חדשות שיעזרו לנו ללמוד ולצמוח.

מאפייני הסתיו לפי הרפואה הסינית:

פאזה - מתכת

איבר יין - ריאות

איבר יאנג - מעי גס

רגש - צער/אבל

מזג אוויר - יובש

כיוון: מערב

חלק ביום - ערב

תהליך - סיום, קצירה, אסוף יבול

טעם - חריף עוקצני (בצל)

צבע - לבן

פתח - אף, פי טבעת

ריקמה - עור, שיער

צליל - בכי, יבבה

הפרשה - נזלת, צואה

חוש - נשימה, ריח

רגש - עצב, יגון, תקווה

ריח - חלוד

רגש הריאה: צער ואבל

ברפואה הסינית, כל איבר קשור לרגש, והרגש של הריאות הוא עצב ואבל. הריאות קשורות בחשיבה ברורה ותקשורת, פתיחות לרעיונות חדשים, דימוי עצמי חיובי והיכולת להירגע, להרפות ולהיות מאושרים. כאשר הריאות מחוץ לאיזון או כשיש התמודדות עם יגון קשה, יהיה קושי להתמודד עם אובדן ושינוי, תחושה של ניכור, ותחושה ממושכת של עצב שלא מצליח להתפוגג. הריאות קשורות גם עם התקשרות, כך שקושי להרפות מאנשים, חוויות מהעבר או מחפצים יכול להצביע על חסר בפאזת הריאות. כשאנרגית (הצ'י) הריאות חלשה, אנו עשויים להיתקל במצב של צער או דיכאון שלא משתפר.

יחד עם זאת הצער שמתבטא במלואו מחזק את הגוף והנפש. לכן המטרה היא לא הימנעות מצער, אלא ההתמודדות אתו בצורה בריאה, זהו המפתח לשמירה על אושר ואיזון בכל תחומי החיים.

הריאות והמעי הגס

לכל איבר לפי הרפואה הסינית יש בן זוג. אחד הוא יין, והשני יאנג. הריאה היא יין, והמעי הגס הוא יאנג, והם עובדים יחד כדי לשמור על איזון בגוף. הריאה אחראית על לקיחת החדש. זה בא לידי ביטוי בצורה פיזית כמו נשימה של אוויר נקי, שממלא אותנו עם חמצן שאנחנו צריכים כדי לתפקד בצורה אופטימלית גופנית ומנטלית. המעי הגס הוא האחראי להרפות מהפסולת. זהו השלב האחרון בעיכול, הוא לוקח כל מה שהגוף אינו זקוק לו, ומשחרר אותו, ושומר רק על מה שחשוב לנו. מבחינה רגשית, זו הסיבה למה הסתיו הוא זמן טוב להסתכל על דברים שאנו לא מרפים מהם. חשוב לעבוד על השחרור כדי שנוכל לתת להם ללכת לתמיד. לעתים קרובות בעיות רגשיות יכולות לבוא לידי ביטוי בעצירות כרונית או שלשול.

הנה כמה דברים שכדאי לעשות כדי לשמור על הריאות והמעי הגס שיהיו במצב טוב להיום ולשנים הבאות:

לעזוב את השליליות בחיים

כמובן, להרפות מהשליליות הוא תמיד רעיון טוב, אבל זה חשוב במיוחד בסתיו, כאשר אנרגיית הריאות נמצאת בשיאה. לעתים קרובות אנו מרגישים שהדברים השליליים שהחיים שלנו הם מעבר לשליטתנו, אבל אם נהיה מודעים לרגשות הללו, נוכל לבצע שינויים קטנים כדי להימנע מהם ככל האפשר. רגשות שליליים יכולים להיות כוח הרסני ביותר מנטלית ופיזית, לפעמים, רק להיות המודעות באמת יכולה לעזור לעשות את השינוי הדרוש כדי לשמור על החיובי והאור בחיינו, זאת האנרגיה שמזינה אותנו בכל הרמות ומסייע לנו להיות מאושרים, בריאים.

לטייל בחוץ

אחד הדברים הטובים ביותר שאנחנו יכולים לעשות כדי לחזק את הריאות הוא לצאת החוצה, לספוג את צבעי הסתיו היפים לנשום את האוויר נקי והקריר. מה יותר מרפא מהתחברות עם הטבע, והסתיו הוא אחת העונות היפים ביותר של השנה לעשות את זה.

ללבוש צעיף

הסתיו היא עונה עם הרבה הרוח ברפואה הסינית הרבה מחלות נובעות מרוח. דבר פשוט כמו ללבוש צעיף יכול להדוף את הקור והרוח מלהיכנס בקלות לצוואר. צעיף זו דרך פשוטה להישאר חם, הוא גם נייד ואפנתי...

שמירה על הריאות חזקות ובריאות חשובה במיוחד בסתיו, ברפואה הסינית הריאות נחשבות "איבר עדין" בגלל הקשר ההדוק שלהם עם החיצון. הריאות הן איבר היין היחידי עם חיבור ישיר לחלק החיצוני של הגוף ולכן עלינו להיות זהירים במיוחד.

לנשום עמוק

אחת הדרכים הטובות ביותר לחזק את הריאות היא לנשום עמוק. זה נשמע כל כך פשוט, אבל רובנו לא נושמים עמוק בכלל וזה משפיע על דברים כמו הזיכרון שלנו, רמת האנרגיה והמערכת החיסונית. כאשר אנו נושמים עמוק ועם כוונה, אנו מציפים את התאים ואת המוח שלנו עם הרבה חמצן וקונג צ’י (צ’י הריאות) שהוא חיוני לכל התהליכים בגוף. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לצאת לטיול ולמלא את הריאות שלנו באוויר טוב.

תרגיל נשימה עמוקה:

שאיפה דרך האף תוך כדי דמיון ריח שמאוד אוהבים או פרח טוב. לקחת אוויר וממש להריח אותו, ולחשוב על הנשימה ולהוריד אותה כל הדרך עד הבטן התחתונה, לאחר שהריאות מלאות לחלוטין, להחזיק את הריאות מלאות ולספור עד חמש, לנשוף דרך הפה את האוויר מן החלק התחתון של הריאות עד שהם ריקות לחלוטין. לחזור על כך שלוש פעמים. מומלץ לתרגל שלוש פעמים ביום.

לארגן מחדש, לנקות ולתרום

סתיו הוא הזמן המושלם לארגן, לסדר ולהשאיר את הישן, כדי לפנות מקום לחדש. זהו תרגול טוב לעשות בסתיו בעולם הפיזי, כמו גם את הרגשי. לעבור על הארון ולהוציא את כל הבגדים הישנים שלא לבשנו עידנים ולתרום אותם לצדקה, כך הם יכולים להפוך להיות חדשים עבור מישהו אחר. לנקות את המחשב למחוק כל מה שלא צריך. כל הפעילויות הללו יכולות להיות משחררות להפליא והן נמצאות בהרמוניה עם עונת הסתיו ומחזקות את תפקיד הריאות להרפות ולשחרר.

מזונות שטובים לסתיו

מזג האוויר מתחיל להתקרר בסתיו, לכן בתקופה זו של השנה יהיה רעיון טוב לאכול פחות מזון קר כמו סלטים ומזון שיצא הרגע מהמקרר. מומלץ לבשל זמן ארוך יותר ולהכניס מזונות מחממים על מנת לסייע להזין את הגוף ולתמוך במערכת החיסונית לקראת חודשי החורף. מזונות שתומכים במערכת העיכול הם דייסות, מרקים ותבשילים.

עונת הסתיו קשורה עם הרוח והיובש, לכן חשוב לאכול מזונות לחים ומחממים.

מאכלים מועילים לעונת הסתיו:

ירקות/שורשים: זנגביל, בצל, כרוב, בטטה, צנון, כרישה, אספרגוס, ברוקולי, מלפפון, סלרי, דלעת, שומר, בצל ירוק, כרובית.

פירות: אגסים, משמשׁ, בננה, זיתים, לימונים, אשכולית, תפוחים, שזיפים, ענבים, רימון.

דגן/קטניה: אורז, פולי סויה, שעועית.

מהחי: ביצים, יוגורט, תרנגול הודו.

גרעינים: אגוזי מלך, שקדים, פיסטוק.

תבלינים: פלפל שחור,צ'ילי,קינמון, הל,חרדל, שׁום, קימל, בזיליקום, אניס, חזרת, אורגנו, תימין, גרעיני כוסברה.

שונות: מיסו, לחם חמוץ, כרוב כבושׁ, חמוצים, חומץ.

הדרך הטובה ביותר להיות בריאים על פי הרפואה הסינית, היא ללמוד על הטבע, איך כל עונה מתנהגת ולחיות בהרמוניה איתה. כאשר אנו חיים בהרמוניה עם העולם סביבנו, נוכל לראות את מעגלי החיים בטבע- מתכווץ, מאט, מתרחב, פורח…

חלק מההקשבה לצרכים שעונת הסתיו מביאה איתה, תכלול שינה מרובה יותר מהרגיל ואכילת מזון מחמם ומזין.

אלמנט המתכת שבתוכנו נותן לנו את תחושת הערך העצמי שלנו, זו העונה לתת לעצמנו קצת תשומת לב נוספת ואהבה עצמית, כך שבמקום לחפש ערך בחוץ, לדעת שבתוכנו תמיד יש לנו את כל מה שאנחנו צריכים.

החכמים העתיקים לא התעסקו במחלה בזמן התפרצותה או שיאה, אלא טיפלו במחלות על ידי מניעתן, זהו תמצית הרעיון של הרפואה הסינית.

"קיסר נבון נוקט בכל הצעדים האפשריים בכדי להימנע ממלחמה."


Featured Posts
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page